Cechy dobrego dietetyka. Komu oddać pod opiekę swój jadłospis?

Jakie są cechy dobrego dietetyka? Kogo wybrać spośród tylu ofert? Dziś podpowiem, na co zwrócić uwagę, kiedy chcemy oddać komuś pod opiekę swój jadłospis i przy okazji… zdrowie.

Dobry dietetyk dzieli się wiedzą, ale przede wszystkim słucha pacjenta

W gabinecie idealnego dietetyka panuje miła atmosfera, a Ty z wizyty wychodzisz z poczuciem, że zostałaś wysłuchana. Bo choć ważne jest, aby żywieniowiec miał wiedzę i potrafił ją przekazać, to przede wszystkim powinien słuchać pacjentów. Podstawą na takiej wizycie jest wywiad dietetyczny (na przykład na bazie dzienniczka żywieniowego), dzięki któremu specjalista będzie wiedział, z czym się borykasz i jakie zmiany należy wprowadzić do Twojego jadłospisu. Jeśli uzna to za konieczne, skieruje Cię na dodatkowe badania – w dobrych gabinetach dietetycznych jest to już standardem.

Dobry dietetyk traktuje Cię wyjątkowo

Możesz pomyśleć, że to przesada, ale odbierz to dosłownie: dla dietetyka masz być samodzielną jednostką, do której podejdzie indywidualnie. Jadłospis, który przygotowałam dla bardzo aktywnego dwudziestolatka z nietolerancją glutenu, nie będzie odpowiedni dla Ciebie, jeśli na przykład bliżej Ci do czterdziestki i większość dnia spędzasz za biurkiem. Podczas spotkania z dietetykiem specjalista powinien być skupiony tylko na Twojej sytuacji, stylu życia i celach związanych z jadłospisem i zdrowiem. Jeżeli na wizycie zabrakło indywidualnego podejścia, może warto skierować swoje kroki do innego gabinetu?

Dobry dietetyk ciągle się dokształca

Świat dietetyki nieustannie się rozwija i jego przedstawiciele powinni za nim nadążać. Czy dobry dietetyk musi być na bieżąco ze wszystkimi trendami? Jak najbardziej, ale bezrefleksyjne podążanie za modą na dany system żywieniowy raczej nie jest oznaką profesjonalizmu. Podejrzewam, że trudno byłoby Ci zaufać osobie, która na jednej wizycie zaleca rezygnację z glutenu, a na kolejnej – bez powodu – wyklucza z Twojej diety laktozę.

Żywieniowiec o profesjonalnym podejściu na pewno chętnie podyskutuje z Tobą o dietetycznych nowinkach i rozwieje wątpliwości na temat aktualnej mody. Co więcej, krytycznie podejdzie do niesprawdzonych informacji. Ufa badaniom naukowym, a nie danym bez określonego źródła.

Sprawdź także: Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka?

Najlepsi specjaliści uczestniczą w dobrych kursach i mają aktualną wiedzę. Nie wstydź się pytać o szkoły i szkolenia, które ukończył Twój dietetyk. Na pewno chętnie się pochwali, a Ty upewnisz się, że jesteś pod dobrą opieką.   

Wymieniłam jedne z ważniejszych cech dobrego dietetyka. Życzę Ci, żebyś trafiała tylko pod najlepsze skrzydła! Niestety, nawet idealny dietetyk nie wykona całej pracy za pacjenta. Specjalista skieruje podopiecznego na dobrą drogę i zasugeruje rozwiązania: zupełnie jak lekarz czy trener. Jeśli stworzysz z nim udany duet, sprawnie dojdziecie do Twojego celu!

0 komentarzy

Wyślij komentarz