Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka?
Zastanawiasz się, jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka? Masz przed sobą spotkanie ze specjalistą od żywienia i nie wiesz, na co się przygotować? Podczas czytania tego tekstu upewnisz się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują i podjąłeś dobrą decyzję, zapisując się na konsultację.
Coraz więcej dietetyków oferuje usługi on-line i można się z nimi skontaktować za pośrednictwem Internetu, ale dziś porozmawiamy o tradycyjnym spotkaniu w gabinecie.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty?
Przed wizytą warto uzupełnić dzienniczek żywieniowy – zapisuj w nim wszystko, co jesz i pijesz, po każdym posiłku, przez minimum 3 dni. Im bardziej szczegółowy, tym dokładniejsze wskazówki możesz ode mnie dostać już na pierwszym spotkaniu.
- Poinformuj mnie o wszystkich jednostkach chorobowych, na które cierpisz lub cierpiałeś
- Pomyśl, jakie leki i suplementy diety stosujesz na co dzień
- Jeśli masz aktualne wyniki badań (morfologia krwi obwodowej, panel tarczycowy, lipidogram) – zabierz je ze sobą
Dzienniczek żywieniowy możesz pobrać tutaj i uzupełnić przed wizytą:
Pierwsza wizyta u dietetyka i wywiad dietetyczny
Omówienie dzienniczka żywieniowego, Twoich nawyków, badań – to wszystko zalicza się do wywiadu dietetycznego, który potrwa pół godziny lub trochę dłużej.
Wizyta u dietetyka przypomina trochę wizytę u lekarza, bo już w pierwszych minutach opowiesz, co Cię sprowadza. Dla żywieniowca to wcale nie takie oczywiste: nie wszyscy przychodzą na konsultację po dietę redukcyjną! Często ubytek kilogramów jest skutkiem ubocznym zmiany sposobu odżywiania. Niektórzy chcieliby przybrać na wadze, wspomóc układ hormonalny albo osiągać lepsze wyniki sportowe. Do każdego z tych przypadków niezbędna jest zbilansowana dieta.
Kiedy już określicie cel wizyty, dietetyk poprosi Cię o dzienniczek żywieniowy, w którym znajdzie spis Twoich posiłków. Dzięki temu już na pierwszej konsultacji będzie mógł podpowiedzieć Ci, jak skorygować nawyki żywieniowe, które niekoniecznie Ci służą. Oczywiście zalecenia znajdziesz też wyszczególnione w jadłospisie, ale w czasie oczekiwania na niego zaczniesz przyzwyczajać się do zmian.
Sprawdź również: Dzienniczek żywieniowy. Dlaczego warto go prowadzić?
Dobrze, jeśli na wizytę zabierzesz ze sobą aktualne badania krwi. Nie są one niezbędne, ale w przypadkach, kiedy dietą chcesz pomóc sobie w walce z jakimś schorzeniem, dietetyk może zalecić wykonanie odpowiednich badań. Jeżeli będziecie współpracować dłużej, regularne pobieranie krwi i jej wyniki pozwolą na stwierdzenie postępów.
Pierwsza wizyta u dietetyka i analiza składu ciała
Podczas standardowej pierwszej wizyty u dietetyka staniesz też na specjalnej maszynie, która dokona analizy składu ciała. Dzięki pomiarowi dowiesz się, ile ważysz, ile jest w Twoim ciele tkanki tłuszczowej, ile mięśniowej, wody i tak dalej. Dietetycy korzystają z różnych maszyn, u mnie jest to Tanita BC1000.
Kilka wskazówek przed pomiarem, żeby wynik był jak najdokładniejszy:
- Zdejmij skarpetki – analizator mierzy przez stopy (bose stopy = dokładny odczyt)
- Pomiar najlepiej wykonywać o tej samej porze dnia i w tych samych warunkach – dzięki temu wyniki będą porównywalne
- Odczekaj ok. 3 godziny po ostatnim posiłku lub napoju
- Analizator przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci w wieku 7–17 lat
Wynik z takiego sprzętu to kolejna wytyczna dla dietetyka, na czym się skupić podczas komponowania dla Ciebie jadłospisu. Poznasz swój punkt wyjścia.
Podczas całej wizyty nie zapomnij o zadawaniu pytań. Dietetyk rozwieje Twoje wątpliwości w sprawie żywienia, a te łatwo nabrać, jeśli dotąd szukałeś odpowiedzi w Internecie. Spośród tylu wytycznych trudno wybrać te, które faktycznie dotyczą Twojego przypadku. Osoba, do której przyjdziesz, pomoże Ci odnaleźć się w tym gąszczu informacji.
Jak kończy się wizyta? Umówisz się z dietetykiem na odbiór diety i na kolejne spotkanie. Jedno nie musi równać się drugiemu, to zależy od stylu pracy żywieniowca. U niektórych jadłospis otrzymasz na kolejnej wizycie, inni doślą Ci go drogą elektroniczną. Potem czeka Cię najprzyjemniejsza część: jedzenie smacznie i zdrowo!

