Przepis na sok pomidorowy, czyli moc zdrowia zamknięta w butelce

Sok pomidorowy to znakomity napój dla tych, którzy chcą dostarczyć swojemu organizmowi nie tylko potasu, ale też witaminy C i szeregu innych składników. Zastanawiasz się, jak zrobić sok z pomidorów? Poznaj ten prosty przepis.

Wysyp polskich pomidorów trwa. Sierpień i pierwsza połowa września to czas, kiedy możemy cieszyć się największą dostępnością tych warzyw, a ich ceny są najniższe. Warto wykorzystać ten moment i zabrać się za robienie przetworów. Nie tylko przecierów i koncentratów, które sprawdzą się w szeregu dań. Pomidory w łatwy sposób przerobisz na znakomity sok.

Sok pomidorowy – przepis

Sok pomidorowy wkomponowany w dietę dostarczy niezbędnych składników, a przy tym jest niskokaloryczny.

Składniki:

  • 3 kg pomidorów, najlepiej malinowych
  • 2 litry wody
  • 1,5 łyżki cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka pieprzu, możesz użyć ziołowego

Jak zrobić sok pomidorowy?

Na początku pozbądź się skórek z pomidorów. W tym celu najlepiej je sparzyć. Następnie pokrój pomidory na mniejsze części, od razu pozbywając się środkowej twardej części.


Pomidory, z których powstanie sok, umieść w garnku i dodaj wodę. Całość zagotuj, a gdy wywar zacznie wrzeć, dodać cukier, sól i pieprz. Gotuj na małym ogniu przez ok. 45 minut. Po tym czasie pomidory można zmiksować – tu sprawdzi się blender. Całość przecedź przez sito, aby pozbyć się pestek. Tak uzyskany sok pomidorowy przelej do butelek.

Jeśli chcesz przechować sok z pomidorów na zimowe miesiące, do przepisu na sok z pomidorów dodaj jeden punkt. Butelki trzeba pasteryzować. Do bieżącego wykorzystania wystarczy przechowywać w lodówce.

Pamiętaj, że korzystając z przepisu na sok pomidorowy czy jakiegokolwiek innego, możesz wprowadzać swoje modyfikacje, np. w proporcjach dodawanych przypraw.

Przygotowując sok z pomidorów można łączyć ich różne gatunki.

Zdrowotne właściwości pomidorów

Pomidorom przypisuje się właściwości lecznice, a to za sprawą likopenu, czyli najsilniejszego przeciwutleniacza, wyjaśnia z swoich materiałach np. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. „W przetworach i pomidorach suszonych jest go nawet 2-3 razy więcej niż w świeżych”.

Jest jeszcze kilka powodów, dla których warto zrobić sok pomidorowy. Pomidory:

  • zmniejszają ryzyko powstania nowotworów;
  • należą do produktów moczopędnych;
  • zawierają dużo potasu, który wzmacnia pracę serca i obniża ciśnienie krwi;
  • zawiera błonnik, sycący na długi czas, poprawia przemianę materii i pracę jelit, usuwa zaparcia;
  • w pomidorach występuje cholina. Poprawia m.in. proces nauki i pamięci.

Warto mieć na uwadze, że pomidorów nie powinno łączyć się z surowymi ogórkami. Dlaczego? Ponieważ te pierwsze zawierają witaminę C, a ogórki askorbinazę, która niszczy witaminę C.

Masz własny sposób na sok pomidorowy lub inne przetwory? Podziel się nimi w komentarzu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz