Kasza gryczana. Prażona czy niepalona?

Założę się, że Twoja spiżarka została porządnie zaopatrzona z powodu epidemii i królują w niej suche produkty. Być może znalazło się tam miejsce dla kaszy gryczanej – to bardzo dobry wybór! Właśnie o tej kaszy opowiem w tym tekście. Przy okazji zapraszam również do zaprzyjaźnienia się z kaszą jaglaną:

Kasza jaglana. Dlaczego warto ją włączyć do swojego jadłospisu?

Kaszę gryczaną wytwarza się z obłuskanych nasion gryki zwyczajnej. Na półkach sklepowych króluje wersja prażona i niepalona, o obu z nich przeczytasz poniżej. Kasza gryczana sprawi, że posiłek będzie zdrowy i treściwy: zawiera białko, węglowodany, błonnik, witaminę E, żelazo. Dostarczy też krzem, potas, cynk, wapń i beta-karoten. Nie zawiera glutenu, a jej indeks glikemiczny jest niższy niż jaglanej (54 w wersji ugotowanej).

Kasza gryczana świetnie sprawdzi się w kuchni wegetariańskiej. Jarosze na pewno docenią klopsy, pulpety czy pierogi, w których bazą jest właśnie ten składnik. Jak w prosty sposób zrobić klopsy z kaszy gryczanej? Potrzebujesz:

  • 300 g kaszy gryczanej (ugotowanej)
  • jajko
  • starty żółty ser
  • bułka tarta (można wybrać też zmielone płatki owsiane, a w bułce tartej obtoczyć klopsy przed smażeniem)
  • poszatkowana natka pietruszki
  • ulubione przyprawy (polecam wędzoną paprykę, czosnek)
  • olej rzepakowy lub oliwa z oliwek do smażenia
  • opcjonalnie: ulubiony sos albo ketchup o dobrym składzie jako dodatek

Wszystkie składniki (poza sosem) należy zmieszać i formować klopsy. Podsmażyć z obu stron na patelni aż się zarumienią. Podawać w towarzystwie sosu (w sensie, że klopsy mają być z sosem, a nie kucharz, który je podaje. ;))

Kasza gryczana prażona a niepalona

Na zakupach staniesz przed wyborem kaszy gryczanej prażonej a niepalonej. Czym one się różnią Którą wybrać?

Kasza gryczana niepalona ma o wiele delikatniejszy smak od tej prażonej. Przy obróbce nie jest poddawana wysokiej temperaturze, a tym samym ma większą zawartość białka niż prażona (bo właśnie obróbka zmienia zawartość białka). W kaszy gryczanej niepalonej jest również więcej antyoksydantów.

Kasza gryczana prażona jest ciemniejsza od niepalonej koleżanki i ma bardziej intensywny smak. Przez obróbkę termiczną w wysokiej temperaturze ma mniej białka i przeciwutleniaczy. Mimo to wciąż może być wartościowym składnikiem diety. Jeśli masz do wyboru pszenny makaron albo prażoną kaszę gryczaną, to śmiało sięgaj po to drugie (oczywiście nie zaszkodzi od czasu do czasu zjeść biały makaron!).

Kasza gryczana – jak ją gotować, by było zdrowo?

Kaszę gryczaną gotuje się w małej ilości wody i najlepiej na sypko. Nic dziwnego, jeśli gotujesz ją w worku, w końcu to najpopularniejszy sposób i producenci na opakowaniach również go rekomendują. Warto jednak wiedzieć, że kiedy gotujemy kaszę w torebkach, składniki odżywcze w sporej części pozostają w wodzie, którą się potem wylewa. Mała ilość wody i gotowanie bez worków ma sprawić, że zjemy jak najbardziej wartościowy posiłek.

Ciekawą opcją jest mąka gryczana, której można użyć do wypieku chleba i wyrobu makaronu. I nie trzeba mielić suchej kaszy, aby taką mąkę otrzymać – jest ona dostępna w gotowej formie w sklepach. To co, dasz się namówić na gryczane eksperymenty? 🙂

0 komentarzy

Wyślij komentarz