Analiza składu ciała. Czego się z niej dowiesz?

Analiza składu ciała to już standard w dietetycznych gabinetach. Bardzo możliwe, że taki „przegląd” zrobisz również w klubie fitness ze swoim trenerem. To zupełnie bezinwazyjne badanie pokaże Ci o wiele więcej parametrów dotyczących Twojego zdrowia niż zwykła waga.

Analiza składu ciała – co mierzymy?

Jeżeli frustruje Cię liczba, którą pokazuje waga, warto, abyś zbadała skład swojego ciała. Przecież te kilkadziesiąt kilogramów to na pewno nie tylko tkanka tłuszczowa, której chcesz się pozbyć!

Jak to działa? Sprzęt do pomiaru wykorzystuje bioimpedancję elektryczną (bioelectrical impedance analysis). Platforma, na którą wejdziesz w trakcie badania ma elektrody, które uwalniają sygnał elektryczny (spokojnie, o niskim natężeniu!). A że tkanki w organizmie mają różną ilość wody i tym samym inaczej przewodzą elektryczność, możemy uzyskać pomiary z podziałem na różne tkanki.

Dzięki takiemu badaniu sprawdzisz ze swoim dietetykiem lub trenerem: ile masz w organizmie tkanki mięśniowej, tkanki tłuszczowej, wskaźnik BMI, beztłuszczową masę ciała, masę kości, a także podstawową przemianę materii i swój wiek metaboliczny. Specjalna waga poinformuje o ilości tłuszczu trzewnego, którego nadmiar ma ogromny wpływ na funkcjonowanie nerek, serca, wątroby i płuc (bo to właśnie ten tłuszcz upośledza pracę narządów i tym samym powoduje nadciśnienie, miażdżycę czy cukrzycę typu II).

Sprzęt pokaże Ci też, czy w Twoim organizmie jest wystarczająco dużo wody. Dla niektórych pacjentów to okazja do wypracowania nowego nawyku: regularnego picia odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. I to nie tych odwadniających. J

„O nie, mój wiek metaboliczny jest wyższy niż ten w akcie urodzenia!”

Nikt z nas nie chce się czuć starszym niż jest w rzeczywistości. Po analizie składu ciała na wynikach możemy zobaczyć coś innego niż w metryce i nie zawsze będzie to wynik zadowalający. Dobra wiadomość jest taka, że program komputerowy wylicza wiek metaboliczny na podstawie innych parametrów, takich jak podstawowa przemiana materii i ilość tkanki tłuszczowej i mięśniowej.  Te, jeśli ulegną poprawie, wpłyną również na wiek metaboliczny. Zbilansowanie diety, włączenie aktywności fizycznej i zwiększenie masy mięśniowej na pewno pozytywnie wpłynie na kolejny pomiar.

Analiza składu ciała – jak się przygotować do badania?

Aby pomiar był miarodajny, warto trzymać się kilku zasad. Producenci sprzętu zalecają nie pić alkoholu dzień przed mierzeniem, poza tym nie smarować stóp kremem, a na wizytę najlepiej nie zakładać rajstop. 🙂 W dzień badania pamiętaj o standardowym nawodnieniu i o tym, by nie jeść obfitego posiłku tuż przed wizytą.

Jeśli porównujemy pomiary w regularnych odstępach czasu, warto robić to w podobnych warunkach. Panie powinny pamiętać o tym, że w różnych fazach cyklu na przykład poziom wody w organizmie wygląda u nich inaczej i w związku z tym większa/mniejsza ilość wody na wynikach nie musi wynikać z innych zmian, a jedynie z momentu cyklu miesiączkowego.

Nie ma większych przeciwwskazań jeśli chodzi o możliwość poddania się takiemu badaniu, jednak analizy składu ciała nie zaleca się kobietom w ciąży i chorym na epilepsję.

Tak jak wspomniałam na początku, analiza składu ciała to już standard w gabinetach dietetycznych. Zawsze jednak możesz się upewnić w Internecie albo telefonicznie, czy dietetyk, do którego się wybierasz, może wykonać takie badanie. W moim gabinecie zrobisz to na sprzęcie tanita BD1000. Zapraszam!

0 komentarzy

Wyślij komentarz