Jak powszechnie wiadomo, sezonowe krajowe warzywa są najlepszym wyborem. Właśnie zaczyna się okres, kiedy na targowiskach dostępna będzie świeża botwina, czyli młode liście buraczka ćwikłowego. A skoro nowalijki, to i przepis na botwinkę!
Jak tu nie uwielbiać pięknego, intensywnego koloru buraczków? Nie tylko ich wygląd powinien Cię przyciągnąć. Burak ćwikłowy to bardzo popularne w Polsce warzywo zjadane pod różnymi postaciami: barszczu, surówek, soków czy pieczonych buraków albo w postaci wegetariańskich kotletów.
Przepis na botwinkę warto uwzględnić w swoim menu z kilku względów. Zawiera dużo antocyjanów i flawonoidów (betanina i cholina), a są to barwniki, którym przypisuje się właściwości zapobiegające rozwijaniu się nowotworów. W buraczku znajdziemy również duże ilości potasu (348 mg w 100 g produktu jadalnego), podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.
Przepis na botwinkę – składniki
Jakie może być lepsze połączenie nowalijek, niż botwina? Nabrałaś i nabrałeś już apetytu na taką zupę? Zatem do dzieła!
- 2 pęczki botwinki
- 1 litr wywaru warzywnego lub rosołu
- 3 ziemnaki
- szczypta soli i pieprzu ziołowego
- marchewka
- 1 łyżka soku z cytryny
- pół pęczka kopru
W wersji tradycyjnej i mniej dietetycznej botwinka jest zabielana śmietaną i mąką.
Na początek dobra informacja, mianowicie przygotowanie takiej zupy zajmuje niewiele czasu, zwłaszcza jeśli masz w lodówce gotowy wywar.
Zacznij od podgrzania lub ugotowania wywaru warzywnego lub rosołu. W tym czasie pokrój ziemniaki i marchewkę w kostkę, podobnie buraczki i posiekaj botwinkę. Warzywa dodaj do wywaru, a wkrótce potem sól i pieprz. W przepisie na botwinkę nie może zabraknąć świeżego koperku. Posiekaj go i dodaj do zupy na koniec razem z sokiem z cytryny, gdy warzywa już zmiękną. Botwina gotowa. Możesz ją serwować z jajkiem na twardo.
0 komentarzy