Przepis na zupę z dyni. Prosty sposób na krem dyniowy, czyli talerz pełen słońca

Wystarczy spojrzeć na talerz z zupą dyniową, by dostrzec jej zalety. Ma piękny, słoneczny kolor, który poprawia nastrój w szare jesienne dni, a takich z pewnością nie zabraknie. Krem z dyni potrafi znakomicie rozgrzać, jeśli dodamy odpowiednie przyprawy. Do tego właściwości zdrowotne dyni i jej wartości odżywcze. I co równie ważne – jest fit! Ma niewiele kalorii, więc zupa krem z dyni będzie świetną propozycją dla osób na diecie odchudzającej.

Przepis na zupę z dyni – składniki

  • 0,5 kg dyni (ważona po obraniu)
  • 2 ziemniaki średniej wielkości (ok. 250 g)
  • łyżka masła (ok. 20 g)
  • łyżeczka kurkumy
  • łyżeczka imbiru
  • 1 duży lub 2 mniejsze pomidory
  • ok. 400 ml bulionu
  • 3/4 szklanki mleka
  • sól i pieprz do smaku
  • cebula i ząbek czosnku opcjonalnie

Jak zrobić kremową zupę z dyni? Przepis krok po kroku

Zacznij od pokrojenia i obrania dyni, pokrój ją w kostkę (nie musi być drobna). W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian dyni, jeśli masz wybór, porponuję hokkaido. Obierz i pokrój w kostkę również ziemniaki.

W pierwszym kroku dynię trzeba podzielić na mniejsze kawałki.

Zmagania z krojeniem dyni nie należą do najłatwiejszych, ale zapewniam, że warto się nieco natrudzić. Jeśli dynia na zupę jest już w kawałkach, teraz będzie z górki. Wydaje ci się twarda? Rozmięknie podczas gotowania.

W garnku umieść masło, możesz zeszklić pokrojoną cebulę i czosnek. Następnie dodaj dynię i ziemniaki oraz przyprawy. Po kilku minutach smażenia zalej całość bulionem. Gotuj zupę z dyni na małym ogniu ok. 12 minut. Dodaj obranego i pokrojonego pomidora. Po kolejnych 2 minutach możesz dodać mleko i całość zblendować, by powstał krem z dyni. Zupa gotowa!

Zastanawiasz się, jaką rolę w zupie z dyni pełni ziemniak? Podobnie jak w innych kremach zagęszcza zupę i sprawia, że jest aksamitnie gładka. Tak jest np. w zupie krem z cukinii.

Dynia – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze

Decydując się na zjedzenie dyni np. w postaci zupy krem czy innej formie, dostarczamy sobie sporo witamin i minerałów. Znajdziemy tu m.in. magnez, potas, selen i cynk. Do tego białko oraz błonnik pokarmowy.

Dynia jako warzywo jest „spokrewniona” z kabaczkiem, cukinią czy melonem. Znajdziemy ją w różnych zakątkach świata. W Polsce kojarzyła się głównie z Ameryką i Halloween, jednak zrobiła sobie miejsce i na naszych talerzach, a także w przetworach (np. w zalewie octowej).

Dynia należy do produktów o dość niskiej kaloryczności – ok. 34 kcal w 100 g.

0 komentarzy

Wyślij komentarz