Dietetyczna lemoniada – idealna na upały

Podczas upałów z reguły zmniejsza nam się apetyt, rośnie za to chęć na schłodzone napoje. Sklepowe półki uginają się pod ciężarów najróżniejszych płynów, które mają ugasić nasze pragnienie. Niestety, nie wszystkie z nich są dobre dla naszego zdrowia. Zamiast załamywać się na widok długiej listy konserwantów i cukru na każdej etykiecie albo zastanawiać się, co jest w napoju zaserwowanym w kawiarni, warto kupić składniki i samodzielnie przyrządzić coś zdrowego do picia. Na przykład dietetyczną lemoniadę.

Sprawdź również: Dieta redukcyjna. Dlaczego łatwiej przejść na nią latem?

Dietetyczna lemoniada, którą zrobisz samodzielnie, nawodni Cię skuteczniej niż sama woda, a przy tym ugasi pragnienie lepiej niż słodki gazowany napój z butelki. Będzie wolna od syropu glukozowo-fruktozowego, niepotrzebnego cukru i innych substancji, które dodają do sklepowych napojów producenci. Podczas upałów można pić jej tyle, ile potrzebuje Twój organizm, i nie mieć przy tym wyrzutów sumienia. Nawet, jeśli jesteś na diecie.

Dietetyczna lemoniada – jak ją przygotować?

Jedno jest pewne: potrzebujesz wody. W kwestii pozostałych składników ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Lemoniada najczęściej kojarzy się z wodą z sokiem z cytryny (lub jej plasterkami), ale dobrze sprawdzą się również inne owoce. Moi pacjenci chętnie wybierają limonki, kawałki arbuza, grejpfruty lub truskawki i borówki. A co powiesz o świeżym ogórku? Woda z jego dodatkiem staje się niezwykle orzeźwiającym napojem.

Kiedy wybierzemy już owoce, warto do dietetycznej lemoniady dodać liście mięty (lub, co mniej popularne, melisy). Jeśli jesteś fanem bardziej wyrazistych smaków, może skusisz się na odrobinę imbiru? Ten, choć kojarzy się raczej z rozgrzewającymi herbatami, doda charakteru również letnim napojom.

Czy dietetyczna lemoniada musi być kwaśna i zupełnie pozbawiona słodyczy? Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, możesz dodać do niej odrobinę miodu lub zamiennika cukru, na przykład erytrytolu. Jeżeli jesteś osobą aktywną fizycznie i trenujesz nawet w czasie wysokich temperatur, dodaj do przygotowanego napoju szczyptę soli himalajskiej i otrzymasz świetny izotonik.

Aby Twoja dietetyczna lemoniada była naprawdę orzeźwiająca, dołóż do niej lodu i wstaw na jakiś czas do lodówki. Smacznego!

0 komentarzy

Wyślij komentarz